Matrakbaz Nedir?

Matrakbaz:Tahta kılıçlar ve kalkan yerine yuvarlak yastıklarla yapılan bir spor gösterisi olan matrak oyunu yapanlara verilen ad. Minyatür sanatımızın en büyük ismi Matrakçı Nasuh, bu oyundan gelen lakabıyla bilinir.

Sultanahmet Meydanı’nda Matrak Oyunu Sahnesi Evliya Çelebi’ye göre matrak oyununda kullanılan sopanın (matrak) yapımı için genellikle şimşir ağacı kullanılır, cilalanan sopa ucundaki topuz yumuşak kalacak şekilde deri ile kaplanırdı.

Matrakbaz olarak adlandırılan oyuncular ellerine birer matrak alarak diğer ellerinde kalkan olarak kullandıkları yumuşak bir yastık tutarlardı.

Ayrıca kafalarını korumak için birer miğfer giyen oyuncuların amacı, rakibinin kafasına matrak ile dokunmak ve kendisini de darbelerden korumaktı.

Oyuncular matrak talimleri ile odaklanma, denge ve hız gibi tekniklerini geliştirerek zamanla ustalaşır, müsabakalarda kimi zaman hiç darbe almadan rakiplerini pes ettirerek oyunu kazanırlardı.

Sultan IV. Murad matrakbaz oyununda ustaydı.

Evliya Çelebi’nin matrağın ağır olduğunu belirtmesinden bu sporunu yapanların güçlü kol kaslarına sahip olması gerektiğini de anlıyoruz

By Kuark

Bir yanıt yazın